מיינדפולנס (קשיבות)

מיינדפולנס פירושו להיות בקשיבות לרגע הזה, מתוך כוונה, באופן ידידותי לעצמנו ולסביבה, עם פתיחות, סקרנות ובלי שיפוטיות.

 

המרכיבים עיקריים של קשיבות הם הפעלה מכוונת של תשומת הלב לרגע הנוכחי, מתוך מודעות וקבלה בלתי שיפוטית. זאת,  בשונה מתגובות אוטומטיות שאנו נוטים להן מתוך הרגל, העלולות להוביל לתגובות מזיקות, מחשבות טורדניות, רוגז, שעמום, פגיעה בקשרים בין-אישיים, חרדה ודיכאון.

 

קשיבות הנה יכולת שניתן לפתח ולשכלל על ידי אימון ותרגול. תרגול מיינדפולנס כולל התנסות במיקוד הקשב והמודעות ב"עוגנים" של הרגע הזה. למשל: נשימה, מודעות לתחושות גוף, לצלילים ולקולות או לכל דבר אחר שנבחר. התרגול מלמד ומסייע בהטמעת הכלים של הנחת המחשבות והרגשות המלחיצים והמדכאים בצד, מבלי להילחם בהם. התרגול מסייע בסופו של דבר בהשגת "רווח של חופש" שמאפשר רוגע וקבלה.

 

לימוד ותרגול של קשיבות במסגרת המפגש הטיפולי מסייעים לשליטה טובה יותר בחיים, יצירת אופטימיות, הפחתת סטרס ונטרול או שליטה באוטומט ההתנהגותי והמחשבתי שמנהל אותנו מבלי שנשים לב לכך. תרגול מיינדפולנס עוזר בהרגעת הגוף, הרגעת המוח ממחשבות טורדניות ומאפשר לנו לראות את הדברים בצלילות גדולה יותר כדי ללמוד לעשות שינויים נחוצים באופן יעיל ומועיל לעצמנו ולאחרים.

 

 

נועו עמוק לתוך ה עכשיו . השתמשו במלוא החושים שלכם. היו היכן שאתם. התבוננו סביב. ראו את האור, את הצורות, את הצבעים, את המרקמים. …היו מודעים לנוכחות השקטה של כל דבר. למרחב שמאפשר לכל דבר להיות. הקשיבו לצלילים. אל תשפטו אותם. הקשיבו לשקט שמתחת לצלילים. היו מודעים לנוכחות השקטה של כל דבר. למרחב שמאפשר לכל דבר להיות. התבוננו בקצב נשימתכם. חושו את האוויר זורם פנימה והחוצה. חושו את אנרגיית החיים בתוך גופכם.

נועו עמוק לתוך ה "עכשיו"

("כוחו של הרגע הזה", אקהרט טולה)

 

 

נגישות